Formalności – o czym pamiętać przy przeprowadzce?

Dla miast takich jak Warszawa przeprowadzki są codzienną sprawą i dotyczą ogromnej liczby mieszkańców. Starają się oni poprawiać swój komfort życia, więc zmieniają mieszkanie na lepsze. Podczas przeprowadzki większość osób skupia się na pakowaniu czy transporcie, a temat formalności związanych ze zmianą miejsca zamieszkania często jest pomijany. Co zostawiamy na ostatnią chwilę?

Warszawa przeprowadzki – 30 dni na zameldowanie.

Zmieniając miejsce zamieszkania nawet w obrębie tego samego miasta również konieczna jest zmiana miejsca zameldowania. Choć początkowo od 1 stycznia 2016 obowiązek meldunkowy miał zniknąć, termin ten został przesunięty do 1 stycznia 2018 roku. W praktyce oznacza to, że do końca 2017 obowiązek ten nadal dotyczy nas podczas stałej zmiany miejsca zamieszkania i uregulować to należy w przeciągu 30 dni od przybycia do nowego miejsca.

Prawo jazdy do wymiany.

Od pewnego czasu nie jest konieczna wymiana dowodu osobistego po przeprowadzce, ponieważ na nowych dowodach nie widnieje adres zameldowania. Nie jest także konieczna wymiana paszportu. Jeśli jednak posiadamy auto, musimy pamiętać o wymianie dowodu rejestracyjnego oraz prawa jazdy.

Aktualizacja umów.

W wielu przypadkach możliwe jest przeniesienie konkretnych usług do nowego miejsca zamieszkania, tak więc jeśli do tej pory byliśmy zadowoleni z obsługi klienta, cen i ogólnej jakości usług warto przenieść je do nowego miejsca zamieszkania. W większości firm dostarczających nam gaz, prąd czy internet bez żadnego problemu całą sprawę możemy załatwić przez internet. Pamiętajmy jednak, aby z osobą przejmującą dotychczasowe mieszkanie spisać protokół zdawczo-odbiorczy. Pozwoli nam to uniknąć wszelkich nieporozumień, a prawdopodobnie i tak konieczne będzie dostarczenie takiego dokumentu przy zmianie umowy o gaz, prąd etc.

Urzędy i banki.

W przypadku zmiany miejsca zamieszkania koniecznie należy uregulować kwestie adresu w instytucjach takich jak banki czy urząd skarbowy. W przypadku miast takich jak Warszawa przeprowadzki również wiążą się ze zmianą przypisanego do nas urzędu skarbowego. Jeśli jesteśmy właścicielami domu lub mieszkania, obowiązuje nas zgłoszenie wniosku o ustalenie podatku od nieruchomości do właściwego urzędu miasta lub gminy.